A mozgás fontosságáról, egészségmegtartó, illetve a gyógyászatban hasznos szerepéről hallhattak az érdeklődők előadásokat november 29-én, a Széchenyi Ifjúsági Közösségi Központ nagytermében.
A program a Sándorfalva – Szatymaz – Dóc Települések Egészségügyi Alapellátásának Közös Fejlesztéséért Önkormányzati társulás című és EFOP-1.8.2-17-2017-00046 kódszámú pályázat keretén belül volt megtartva.
Dr. Perényiné dr. Lengyel Andrea megnyitója után először Prof. Dr. Kovács Attila a porckopás okozta fájdalom csillapításáról beszélt. A fájdalomcsillapítás gyógyszeres kezelését ismertetve elmondta, hogy melyik gyógyszert, melyikkel lehet együtt használni a tökéletes fájdalomcsillapító hatás érdekében, illetve, hogy pontosan melyiknél milyen dózisokat, ajánlott a betegek számára előírni.
A témához kapcsolódóan Dr. Bálint Csilla, ópusztaszeri háziorvos Mészáros Vivien gyógytornásszal közösen részletesen bemutatta egy esetét. Azt is megtudtuk, hogy a konkrét esetnél milyen gyakorlatok segítettek hozzá a beteget a felépüléséhez. A gyógytornász az előadása végén kitért még arra is, hogy általánosságban mik azok a tényezők, amik a gyógytornát segítik és hátráltatják. Ezek közül érdemes kiemelni a beteg hozzáállását, ugyanis a gyógytornászok által ajánlott gyakorlatok otthoni végzését a gyógyulás érdekében mindig becsülettel meg kell csinálni.
A következő előadásban dr. Sümegi Sándor, sándorfalvi háziorvos ábrákon keresztül mutatta be, hogy a vállfájdalmakat mely izomcsoportok károsodása miatt érezhetjük. Megtudhattuk például, hogy melyik az az egyszerű mozgás, amellyel javítani lehet panaszunkon. Az előadás hatására a mutatott mozdulatokat a nézők közül többen is szinte azonnal kipróbálták.
Ezt Péterné Balog Ildikó gyógytornász vállsérülések rehabilitációjáról szóló beszámolója követte, amiből megtudhattuk, hogy pontosan melyek azok a mozdulatok, amiket a gyógytornászok az ilyen sérüléseknél alkalmazni szoktak.
Mezeiné Bérczy Sarolta, szatymazi védőnő a gyermekek mozgásfejlődéséről számolt be. Érdekes volt meghallgatni, hogy az egészségesen fejlődő gyermekeknél milyen mozdulatsorokra lehet számítani a különböző életkorokban.
A Tájékoztató napot Rovóné Tóth Tímea nővér előadása zárta, aminek fő témája a torna fontossága volt, aminek egészségmegőrző hatása köztudott.
A délután üzenete, melyet a hallgatóság hazavihetett: önmagában az orvos, gyógyszer kevés a mozgásszervi panaszok enyhítésében. Mindenképp össze kell dolgozni a betegnek, a gyógytornásznak és az egészségügyi ellátásnak.
Mondja el véleményét